جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   26    
عضو بر خط:   0    
امروز:   9047    
دیروز:   31537    
مجموعا:   15998102    

 معرفی روستاها  | خراسان رضوی  
 شماره مطلب: 11227 | 12:59 دوشنبه 29 آذر 1389                                                                                                                 
روستاي نوق/رشتخوار/خراسان رضوي
روستای نوق ازتوابع بخش مرکزی شهرستان رشتخوار درحدفاصل شهرستان تربت حیدریه و1٧کیلومتری شهرستان رشتخوارقراردارد.این روستابا دارابودن موقعیت مکانی واجتماعی بسیار مطلوب اهمیت بالایی در بین روستاهای این شهرستان دارد...

موقعیت جغرافیایی:

روستای نوق درشمال غرب شهرستان رشتخوار وا قع می باشد که فاصله تا جاده اصلی 9 کیلومتروفاصله جاده اصلی تا شهرستان 10 کیلومتر می باشد این روستا از شمال به ارتفاعات ، ازشرق به روستای براکوه واز غرب به روستای علی آباتد دامن واز جنوب به روستای آبنیه منتهی می گردد .وضعیت آب وهوایی روستا نسبت به سایرروستاها، بخاط کوهپایه ایبودن مطلوبتر می باشد وجودکوهپایه ودامنه ها،باغات؛قنوات صفای خاصی به روستا بخشیده است.

موقعیت اجتماعی:

روستای نوق بادادابودن بیش از 500 خانوار جزء روستاهای پرجمعیت دهستان رشتخوار می باشد که بعداز روستای  فتح آباد دردهستان رشتخوارقرارداردعلیرغم کمبود امکانات بویژه درگذشته نظیردوربودن راه ونبود وسایل نقلیه وهمچنین مشکلات مالی ،افراد این روستا به تحصیل علم ودانش اهمیت بسزائی قائلندبطوریکه ازلحاظ وجود فارغ التحصیلان دانشگاهی  وسطح سواد مردم باتوجه به جمعیت روستادرسطح شهرستان بعد ازروستای  احمد ابادآستانه مقام دوم رادارا می باشد.تعدادفارغ التحصیلان روستا بیش از80 نفر وتعداد دانشجو ودیپلم بالغ بر150 نفر می باشدتعداددانش آموزان درمقاطع مختلف تحصیلی 550 نفر می باشنددوری ازتجمل گرایی ،برگزاری مراسم ساده عروسی وعزا ازویژگیهای خاص مردم این روستا می باشد.

وضعیت اشتغال:

امرار معاش بسیاری ازمردم روستااز راه کشاورزی دریازده رشته قنات روستا می باشدکه باتوجه به عدم وجود زمین کافی وخشکسالیها که باعث خشک شدن قنوات گردیدهرخانوار باکشاورزی تنها مایحتاج اولیه زندگی خود راتامین می کنند تنها محصول که برای خانوار درآمدزا می باشد زعفران است که درصورت وجود آب کافی اراضی این روستا استعدادبالایی برای تولیدزعفران دارند درگذشته صنعت فرش وفرش بافی رونق بسیارزیادی دراین روستا داشت بطوریکه بیشتر مردم به این کار مشغول بودندباوجودمشکلات صادرات فرش اوضاع فرش بافی روستا بهم ریخت وبسیاری ازجوانها هنرخود رادراین زمینه به فراموشی سپردند.

عده ای ازاهالی هرسال برای کارکردن بهمراه خانواده خود به کوره های آجر پزی می روندوکارهای طاقت فرسا راتااول مهر که به روستا برمی گردندانجام می دهندوتا فصل کار بعدی بیکار می باشند.

اماکن زیارتی وتفریحی:

وجود زیارتگاه سید قوام الدین در روستافضای عنوی خاصی برای اهالی ومردم شهرستان بخشیده است این ز یارتگاه که بنابرمکتوبات حک شده برسنگ از سال 648هجری قمری پا بر جاست همواره محل زیارت زائران بوده است اثار باستانی دیگری نیز نظیر شیخ ابدال که مسجد سنگی بزرگی با یک متر ضخامت دیوار،پیر غار،مزار شیخ نورالدین دراین روستاوجود دارد که تا کنون تحقیقاتی در زمینه قدمت وثبت انها انجام شده است.وجود بند خاکی به ارتفاع 14متردر سمت شمال روستا مکان مناسبی برای بازدیدکنندگان وزائرین می باشد.تنگل نوق،تنگل علی اباد دامن وکلاته ترک از دره های  ییلاقی روستا می باشد که در مسیر ار تفاعات بوده وطبیعت بسیار خوبی دارد که از تفرجگاهای بسیار نادر شهرستان رشتخوار می باشد.

مسائل ومشکلات:

علت کوهپایه ای بودن روستا،نبود زمین مسطح جهت ساخت وساز،عدم وجودامنیت کافی در گذشته بافت مسکونی روستا بسیار متراکم می باشد بطوریکه کوچه های باریک و تنگ خانه های گلی از ویژگیهای بارز آن می باشد و با توجه به حجم بالای زائرین و بازدیدکنندگان نیاز به اجرای طرح بهسازی روستا میباشد همچنین با توجه به تعداد زیاد دانش آموزان متوسطه نیاز به احداث دبیرستان در روستا می باشد و از مهمترین مسائل دیگرایجاد طرحهای اشتغال زایی  در بخش صنایع رو ستایی کشاورزی و دا مداری می باشد .منبع: وبلاگ روستای نوق
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 امتیاز 

امتیاز: 10.0 از 10
تعداد امتیازها: 1
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنیدنظرات [1 نظر]  
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي رياب/گناباد/خراسان رضوي
ریاب روستایی تاریخی در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گناباد و 300 کیلومتری مشهد مقدس واقع است. ساکنین این روستا بیشتر به کشاورزی سنتی مشغول هستند. ریاب دارای هزار سال تاریخ مکتوب بوده و جزو قدیمی‌ترین روستاهای گلی کشور به حساب می آید.
10:19 سه شنبه 14 آبان 1392
روستاي کته شمشير عليا/ فريمان/ خراسان رضوي
روستای کته شمشیر علیا در20 کیلومتری جنوب شرقی شهر فریمان و در بخش قلندر آباد واقع گردیده است. این روستاحدود 380 خانوار و حدود1700 نفر جمعیت دارد و جاذبه گردشگری این روستا کوه روستا که معروف به کوه ترقی است که 1702متر ارتفاع دارد.
15:02 دوشنبه 23 اردیبهشت 1392
روستاي شوراب/فيروزه/خراسان رضوي
روستای شوراب در غرب دهستان طاغنکوه شمالی از بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه ( فیروزه) و در 36 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 58 درجه و 15 دقیقه طول شرقی و در ارتفاع 1330 متری از سطح دریای آزاد واقع گردیده است.
09:00 چهارشنبه 23 شهریور 1390
روستاي گرماب/فيروزه/خراسان رضوي
روستای گرماب از توابع بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه استان خراسان رضوی و با جمعیتی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بعنوان مرکز دهستان طاغنکوه جنوبی در ۲۰ کیلومتری شهرفیروزه و ضلع غربی شهرستان و در مسیر جاده قدیم نیشابور- سبزوار و با فاصله ۷ کیلومتری از جاده مذکور واقع شده است.
14:53 یک شنبه 06 شهریور 1390
روستاي آغنج/مشهد مقدس/خراسان رضوي
روستای آغنج در فاصله 18 کیلومتری(خط مستقیم) جنوب شهر مشهد قرار دارد و در ارتفاع 1450 متری، در دل کوهی به ارتفاع تقریبی 1600 متر واقع شده است. این روستا جمعیتی در حدود 25 خانوار دارد
14:46 یک شنبه 06 شهریور 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 1.09 ثانیه