جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   77    
عضو بر خط:   0    
امروز:   18158    
دیروز:   53140    
مجموعا:   15940408    

 معرفی روستاها  | کرمانشاه  
 شماره مطلب: 2376 | 16:42 شنبه 28 آذر 1388                                                                                                                 
روستاي شمشمير/پاوه/کرمانشاه
روستای شمشمیر از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه به مرکز دهستان شمشیر با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰ نفرو۵۰۰خانوار با مساحت ۱۹۷۶ هکتار می باشد.

روستای شمشمیر از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه به مرکز دهستان شمشیر با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰ نفرو۵۰۰خانوار با مساحت ۱۹۷۶ هکتار که ۴۵۰هکتار آن جنگل وبقیه را مرتع تشکیل میدهد ،در فاصله ۴ کیلومتری شهر پاوه و۱۲۰کیلومتری مرکز استان قرارگرفته است جاده پاوه کرمانشاه از وسطاین روستاگذشته و موقعیت آنرادو چندان نموده است . دهستان شمشیر مجموعا ۸ روستا را شامل گردیده ،که جمعیتی در حدود ۱۱ هزار نفر را تحت پوشش خود دارد.این روستا دارای مدارس دبستان و راهنمایی ودبیرستان که پسرانه و دخترانه آن در هر سه مقطع مستقل و مجزا از هم میباشد.مرکزدرمانی شمشیرکه قدمتی حدود نیم قرن داشته تمامی روستاهی اطراف را تحت پوشش خود قرار داده است .باشگاه ورزشی، مجتمع بهزیستی،شرکت تعاونی و مصرفی و فروشگاه وابسته به آن ودیگر دوایر دولتی و غیر دولتی موجود در روستا،سیمای آن را دگرگون ساخته است. مردم این روستا عموما کرد زبان و اهل تسنن(شافعی مذهب) بوده.آب وهوای ممتازو باغات گردوآن چهره ی زیبای به روستا بخشیده و چشم هر بیننده ای را نوازش میدهد.

وجه تسمیه شمشیر
 
این روستا که به شمشیر نام گرفته طبعا باشنیدن آن افکار رادر ذهن هر شنونده ای می آفریند گرچه در ذهنیت مردم علت نامگذاری آن را به بطرق مختلفی بیان مینمایند که گویا این منطقه شش میر فرمانروای داشته و به مرور زمان ششمیر به شمشیر تغییرنام یافته است و یا داستانهایی دیگر در این رابطه بیان مینمایند اما از لحاظ تاریخی این روستا قبل از ظهور اسلام دارای مردمانی عبری بوده که در این محل اقدام به ضرب سکه مینموده اند و به زبان عبری محل ضرب سکه را شمش گفته که این کلمه به مرور زمان به شمشیر تغییرنام یافته است پیدا شدن سکه های فراوان ویک سری آثار باستانی و انجام حفاریهای غیر قانونی گویای این حقیقت است ودر کتابهای تاریخی ایرانی و خارجی علت وجه تسمیه آن را این چنین بیان نموده اند گرچه سپاهیان اسلام در این دیارچکاوک شمشیرهای زیادی را تا تسلیم نمودن آن به عرصه ظهور گذاشته و بنای مسجد تاریخی حضرت عبدالله بن عمردر روستاوآثار قبوراصحاب درقبرستان آن این حقیقت رابیشتر عیان می نماید .امااز لحاظ تاریخی وجه تسمیه روستا همان است که بیان گردید.


منبع: وبلاگ روستای شمشمیر
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنیدنظرات [1 نظر]  
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي چرمله عليا/سنقر/کرمانشاه
روستای چرمله علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 46 دقیقه طول شرقی و 35 درجه عرض شمالی، در فاصله 23 کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر قرار دارد.این روستا از شمال به ارتفاعات بیر و بدر و از شمال غرب به ارتفاعات پریشان محدود می ‏شود.ارتفاع روستای چرمله علیا از سطح دریا 2180 متر است و اقلیمی کوهستانی، سرد و خشک دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است
12:28 یک شنبه 30 مرداد 1390
روستاي ريجاب/سرپل ذهاب/کرمانشاه
در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه به طرف قصر شیرین در مسیر کرند به سرپل ذهاب درمیان قله های برفگیر و زیبای دالاهو و دامنه های پوشیده از درخت و درکنار رودخانه ای خروشان به روستای ریجاب می رسیم که گویی قطعه ای از بهشت است.
10:42 چهارشنبه 26 مرداد 1390
روستاي زرده/سرپل ذهاب/کرمانشاه
روستای زرده در 40 کیلومتری شهر کرند غرب از شهرستانهای استان کرمانشاه قرار دارد که از شمال با کوه بلندی که به نام محلی به آن(کمر) می گویند و ازغرب به پرتگاه بلندی که به دشت ذهاب مسلط است و از شرق به کوه دالاهو و از جنوب به دهستان ریجاب ختم می شود.
10:40 چهارشنبه 26 مرداد 1390
روستاي خانقاه/ پاوه/کرمانشاه
روستای خانقاه از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 21 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 1 دقیقه طول شرقی، در 3 کیلومتری جنوب غربی شهر پاوه و 120 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. این روستا به وسیله کوه‏های دالانی و آتشگاه محصور شده است...
14:54 سه شنبه 25 آبان 1389
روستاي کندوله/ صحنه/کرمانشاه
روستای کندوله از توابع بخش دینور شهرستان صحنه در استان کرمانشاه، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 39 دقیقه عرض شمالی، در فاصلة 52 کیلومتری شهر صحنه و 75 کیلومتری مرکز استان (کرمانشاه) قرار گرفته است.
15:37 شنبه 28 آذر 1388
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.65 ثانیه