جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   85    
عضو بر خط:   0    
امروز:   23950    
دیروز:   39006    
مجموعا:   16052011    

 معرفی روستاها  | قم  
 شماره مطلب: 2422 | 22:53 یک شنبه 29 آذر 1388                                                                                                                 
روستاي علي آباد/قم/قم
روستای علی آبادِ نیزار در 45 کیلومتری جنوب قم، در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا در زمینی تپه ای با آب و هوایی خشک و معتدل واقع شده است. کوه هایی که در نزدیکی این روستا قرار دارد عبارتند از: کوه سنگ آسیا در خاور؛ کوه درسفید در شمال خاور؛ کوه مامو در جنوب خاور و تپه دم سور در یک کیلومتری شمال باختری آن. علی آبادِ نیزار روستایی است سرسبز با جمعیتی در حدود 600 نفر.

روستای علی آبادِ نیزار در 45 کیلومتری جنوب قم، در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا در زمینی تپه ای با آب و هوایی خشک و معتدل واقع شده است. کوه هایی که در نزدیکی این روستا قرار دارد عبارتند از: کوه سنگ آسیا در خاور؛ کوه درسفید در شمال خاور؛ کوه مامو در جنوب خاور و تپه دم سور در یک کیلومتری شمال باختری آن. علی آبادِ نیزار روستایی است سرسبز با جمعیتی در حدود 600 نفر.
در یک کیلومتری روستای علی آباد، قلعه ای قرار دارد که روستائیان آن را «قلعه ی انگلیسی ها» و «قلعه اشرف السلطان» می گویند. از زمان ساخت این قلعه زیاد نمی گذرد و شاید از بناهای اواخر عهد قاجار باشد. از نوع چینه کشی دیوارهای قلعه و از اتاق های منهدم شده داخل قلعه به خوبی می توان دریافت که در ساخت آن شتاب صورت گرفته است. زیرا پیِ دیوارها و بناهای داخل قلعه بسیار نازک است و این نشان می دهد که اولاً بنای کهن سالی نیست و ثانیاً زمان طولانی ای صرف ساختن آن نشده است . قلعه در حدود یک هکتار وسعت دارد و مکان های مخصوصی در آن وجود دارد که اسب ها در آنجا می بسته اند. خرابی زایدالوصف دیوارها و اتاق ها نشان از این دارد که سارقان اشیاء عتیقه حسابی آن را جستجو کرده اند. در جوار قلعه و در فاصله صد متری آن، زمین بزرگی است که دور تا دور آن چینه کشی شده؛ چینه کشی ای که در حال فرو ریختن است. به ما گفتند که این زمین در سال های دور، باغی بوده که ساکنان قلعه از محصولات آن برداشت می نموده اند. 

  باغ ها و مزارع روستائیان علی آباد در چند مکان متمرکز است. بخشی از باغ ها و مزرعه ها در پیرامون روستا، بخشی دیگر در یکی دو کیلومتری روستا در مکانی که نام آن را تِریشنای می گویند و بقعة دو امامزاده موسوم به امامزاده یحیی و امامزاده حلیمه خاتون نیز در همین واقع است. بخش دیگری از باغ ها و مزارع نیز در فاصله کوتاهی از این دو مکان قرار دارد.
کار و پیشه اهالی روستای علی آباد، کشاورزی، باغداری و دامداری است. فراورده های کشاورزی آن عبارتند از: گندم، جو، بنشن، یونجه، سیفی کاری و... فراورده های باغی آن عبارتند از: سیب، آلوچه (گوجه سبز)، زردآلو، انگور، گردو، بادام، انار، انجیر و...
رستنی های آن عبارتند از: گل گاو زبان، خاکشیر، گل ختمی، ریواس، شیرین بیان، گَوَن، بومادران، پونه، اسطقدوس، آویشن، قزیاغی،
جانوران و پرندگان: گرگ، روباه، شغال، بزکوهی، خرگوش، کبک، تیهو، بلدرچین و انواع مختلفی از پرندگانی که همه جا وجود دارد.
نوع کشاورزی آنان سنتی است. هنوز گندم و جو را با داس درو می کنند. از کود شیمیایی در این مکان خبری نیست. در کشاورزی و باغداری از سموم بهره نمی گیرند و اصلاً سموم را نمی شناسند و همین موجب گردیده که محصول کمتری داشته باشند.
روستای علی آباد، دارای آب، برق و تلفن است ولی از مزایای گاز بهره مند نیست. آب و هوای این مکان که در نزدیکی سلفچگان واقع شده زمستان های سختی دارد و مردم زمستان ها را با کرسی به سر می آورند. وقتی پرسیدیم که آیا برای آوردن گاز به روستای علی آباد اقدامی کرده اید یا خیر؟ گفتند به دفعات این کار را کرده ایم و پاسخی که گرفته ایم این بوده که روستای شما کم جمعیت است و آوردن گاز به روستای شما مقرون به صرفه نیست. خاطر نشان می سازیم اگر امکانات مملکتی به تساوی و عدل میان جامعه تقسیم نشود، روستائیان ناگزیر از مهاجرت خواهند بود و این خسرانی است همچون زلزله و سیل که می تواند بنیان روستاها را برای همیشه از میان ببرد.
زبان روستائیان علی آباد فارسی است و تمام اهالی با یکدیگر قوم و خویش هستند. در گفتگو با اهالی دریافتیم که آنان از این که افراد دیگری در این روستا ساکن شوند واهمه دارند و همچنان علاقه دارند که روستا متعلق به ساکنین قدیمی خود باشد. البته این نوع نگاه می تواند مانع از توسعة و شکوفایی روستا شود؛ زیرا در جهان امروز نمی توان خود را در مکانی بسته محبوس نگاه داشت ولی آرزوی توسعه و شکوفایی را در دل پروراند.
در روستای علی آباد فقط دبستان ابتدایی وجود دارد و دانش آموزان برای ورود به کلاس های بالاتر باید 15 کیلومتر طی مسیر نموده به روستای «قلعه چم» و یا «طایقان» که در اصطلاح عوام آن را «داغون» می گویند بروند.
منبع: وبلاگ روستای علی آباد
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي وشنوه/قم/قم
روستای وشنوه از توابع بخش کهک (نوفل لوشاتو) شهرستان قم با مختصات جغرافیایی 51 درجه طول شرقی و 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی در 27 کیلومتری جنوب شرقی کهک و در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریادر حدود 2000 متر است. این روستا از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غربی به کوه بخاره محدود می شود. مردم روستای وشنوه به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
14:32 پنجشنبه 01 اسفند 1392
روستاي آمره/خلجستان/قم
روستای آمره از توابع بخش خلجستان با 7 کیلومتر فاصله از مرکزبخش و 80 کیلومتر از مرکز استان می باشد. آمره آخرین روستای بخش در غرب کوههای تفرش قرار دارد و بعنوان یک منطقه ییلاقی و کوهستانی به حساب می آید.
23:03 یک شنبه 29 آذر 1388
روستاي پاجيان(پاچيان)/جعفر آباد/قم
روستای پاجیان(پاچیان) در 30 کیلومتری غرب قم و در بخش جعفرآباد قرار دارد. این روستا در زمینی هموار با آب و هوایی گرم و خشک واقع شده است.
22:45 یک شنبه 29 آذر 1388
روستاي انجيله/خجلستان/قم
روستای انجیله از توابع بخش خلجستان استان قم،با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 9 دقیقه طول شرقی 34درجه و 44 دقیقه عرض شمالی، در 90 کیلومتری شمال غربی شهر قم قرار دارد.
22:41 یک شنبه 29 آذر 1388
روستاي راهجرد/سلفچگان/قم
روستای راهجرد ازتوابع بخش سلفچگان استان قم می باشد. فاصله ی این روستا ازمرکز بخش ۱۵ کیلومتر وبامرکز استان ۶۰ کیلومتر می باشد . روستای راهجرد ازنظر جغرافیایی درمنتها علیه ضلع غربی استان قم قرار گرفته است .
21:16 یک شنبه 29 آذر 1388
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.71 ثانیه