جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   66    
عضو بر خط:   0    
امروز:   29951    
دیروز:   45448    
مجموعا:   16148099    

 معرفی روستاها  | خراسان رضوی  
 شماره مطلب: 2524 | 23:07 شنبه 05 دی 1388                                                                                                                 
روستاي فرخار/فيروزه/خراسان رضوي
روستای فرخار روستای فرخار در 50 کیلومتری غرب شهر فیروزه مرکز شهرستان فیروزه (تحت جلگه ) و در حاشیه جنوبی جاده ارتباطی شهرفیروزه به شهر های سلطان آباد ، نقاب جوین و سبزوار قرار دارد.این روستا در طول این مسیر آخرین روستای شهرستان تحت جلگه (فیروزه) و غربی ترین روستای این شهرستان است.

روستای فرخار روستای فرخار در 50 کیلومتری غرب شهر فیروزه مرکز شهرستان فیروزه (تحت جلگه ) و در حاشیه جنوبی جاده ارتباطی شهرفیروزه به شهر های سلطان آباد ، نقاب جوین و سبزوار قرار دارد.این روستا در طول این مسیر آخرین روستای شهرستان تحت جلگه (فیروزه) و غربی ترین روستای این شهرستان است.در محل جاده ارتباطی فرعی روستا به جاده اصلی شهر فیروزه به سبزوار ، جاده ی آسفالته روستایی به سمت شمال جدا می شود که روستاهای مرزان ، فهنه ، جمبرجوق،رباطی و چند روستای دیگر را به مرکز بخش و مرکز شهرستان ارتباط می دهد. این روستا ها همسایه های شمالی فرخار محسوب می شوند. در شرق فرخار روستا های چزگ و تپه جیک و در جنوب ان روستای فیض آباد قرار گرفته اند.همه این روستا ها از دهستان طاغنکوه شمالی شهرستان فیروزه می باشند.اما از انجا که فرخار غربی ترین روستای شهرستان است ، از سمت غرب با روستا های سیدآباد و بلقان آباد از بخش خوشاب شهرستان سبزوار همسایه است . (این روستا ها تا سال 1366 جزیی از شهرستان نیشابور بودند که در این سال با اجرای تقسیمات جدید کشور به شهرستان سبزوار الحاق شدند.)
روستای فرخار در 36درجه و 23 دقیقه عرض شمالی ( فاصله از خط استوا) و 58 درجه و11 دقیقه طول شرقی (فاصله از خط نصف النهار مبدأ)قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا حدود 1410 متر است.
درباره نام فرخار در فرنگ لغت دهخدا (معتبرترین فرهنگ لغت فارسی) این گونه آمده است:
فرخار
] ف َ [ (اِخ ) دهی است از دهستان طاغنکوه بخش فدیشه ٔ شهرستان نیشابور، واقع در 31هزارگزی شمال فدیشه . ناحیه ای است واقع در جلگه ، معتدل و دارای 473 تن سکنه . از قنات مشروب میشود. محصول آن غلات است . اهالی به کشاورزی و کرباس بافی گذران میکنند.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج9)
 جمعیت 
طبق آخرین سرشماری کشور در سال 1385 روستای فرخار 937 نغر جمعیت داشته است.از معدود روستا های شهرستان است که مهاجرت در آن کم است . در سال 1375 این روستا 843 نفر جمعیت داشته که از مقایسه آمار در طی دهه 85-75 رشدی معادل 2/11 درصدی در جمعیت این روستا را شاهد هستیم. در حالی که در 90 درصد روستا های شهرستان با پدیده مهاجرفرستی و کاهش جمعیت روبه رو هستیم.
 گویش محلی: ترکی (با لهجه ترکی خراسانی)
فعالیت اهالی : کشاورزی ، دامداری، قالیبافی
این روستا دارای ۴ حلقه چاه عمیق برای بهره برداری کشاورزی می باشد. و در قسمت جنوبی جاده قدیم سبزوار نیشابور قراردارد. بیشتر محصولات کشاورزی این منطقه به ترتیب اهمیت: گندم، جو،زیره سبز، تخمه هندوانه،جو،چغندرقند،نخود می باشند. باغات انگور این روستا در کوه های جنوبی این روستا و بصورت دیم می باشد و از نوع عسکری و ... می باشد.
روستای های همجوار با جمعیت های متفاوت وبا گویش های محلی ترکی متفاوت به نام های : چزگ، شوراب، قره باغ، بلقان آباد و سوزن ده (زبان کردی کرمانچ)، جمبرجوق و .... قراردارند
معماری این روستا در زمان قدیم به صورت سنتی ازخشت و گل بوده و ساختمانها بصورت گنبدی ساخته می شده اند ولی با پیشرفت مصالح ساختمانی از معماری شهری برای ساخت و ساز استفاده می شود.
این روستا از نعمت آب لوله کشی و برق و تلفن در منازل و آسفالت راه روستا، خانه بهداشت بهره مند می باشد.
در داخل این روستا مسجدی به نام حضرت ابو الفضل (ع) با وسعت فراوان (نسبت به روستا های همجوار) که با همکاری و هماهنگی خیرین و اهالی روستا بنا شده است ، نظر بینندگان را جلب می نماید. لازم بذکر است که زینبیه روستا نیز جهت استفاده بانوان محترم توسط خیرین بنا شده است.
در داخل روستا حمام عمومی نیز بنا شده که به علت احداث حمام های شخصی در داخل منازل استفاده کمی از آن می شود.
قناتی با آب دهی حدوداً ۴ اینچ در داخل روستا قراردارد که با توجه به خشکسالی های اخیر روز به روز شاهد کم آب شدن آن هستیم.
 مدرسه ابتدائی و راهنمایی با معماری نوین جهت استفاده اهالی تهیه شده است.
راه های دسترسی به شهر فیروزه ، مرکز شهرستان و شهر های نیشابور ، چکنه ، سبزوار ، سلطان آباد ، جوین و قوچان و وسیله ایاب و ذهاب مردم به صورت مناسب برقرار می باشد.
هیچ نوع کارخانه ، کارگاه ، گلخانه و دامداری بزرگی در اطراف این روستا که از نظر اشتغال زایی جوانان دارای اهمیت فراوان می باشد ، احداث نگردیده لذا از سرمایه گذاران محترم جهت بازدید و سرمایه گذاری در این منطقه خوش آب و هوا دعوت می نمایم.
منبع: وبلاگ شهرستان فیروزه
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 امتیاز 

امتیاز: 6.0 از 10
تعداد امتیازها: 2
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي رياب/گناباد/خراسان رضوي
ریاب روستایی تاریخی در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گناباد و 300 کیلومتری مشهد مقدس واقع است. ساکنین این روستا بیشتر به کشاورزی سنتی مشغول هستند. ریاب دارای هزار سال تاریخ مکتوب بوده و جزو قدیمی‌ترین روستاهای گلی کشور به حساب می آید.
10:19 سه شنبه 14 آبان 1392
روستاي کته شمشير عليا/ فريمان/ خراسان رضوي
روستای کته شمشیر علیا در20 کیلومتری جنوب شرقی شهر فریمان و در بخش قلندر آباد واقع گردیده است. این روستاحدود 380 خانوار و حدود1700 نفر جمعیت دارد و جاذبه گردشگری این روستا کوه روستا که معروف به کوه ترقی است که 1702متر ارتفاع دارد.
15:02 دوشنبه 23 اردیبهشت 1392
روستاي شوراب/فيروزه/خراسان رضوي
روستای شوراب در غرب دهستان طاغنکوه شمالی از بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه ( فیروزه) و در 36 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 58 درجه و 15 دقیقه طول شرقی و در ارتفاع 1330 متری از سطح دریای آزاد واقع گردیده است.
09:00 چهارشنبه 23 شهریور 1390
روستاي گرماب/فيروزه/خراسان رضوي
روستای گرماب از توابع بخش طاغنکوه شهرستان فیروزه استان خراسان رضوی و با جمعیتی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بعنوان مرکز دهستان طاغنکوه جنوبی در ۲۰ کیلومتری شهرفیروزه و ضلع غربی شهرستان و در مسیر جاده قدیم نیشابور- سبزوار و با فاصله ۷ کیلومتری از جاده مذکور واقع شده است.
14:53 یک شنبه 06 شهریور 1390
روستاي آغنج/مشهد مقدس/خراسان رضوي
روستای آغنج در فاصله 18 کیلومتری(خط مستقیم) جنوب شهر مشهد قرار دارد و در ارتفاع 1450 متری، در دل کوهی به ارتفاع تقریبی 1600 متر واقع شده است. این روستا جمعیتی در حدود 25 خانوار دارد
14:46 یک شنبه 06 شهریور 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.70 ثانیه