جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   60    
عضو بر خط:   0    
امروز:   37346    
دیروز:   46474    
مجموعا:   16201968    

   |   
 شماره مطلب: 2673 | 00:30 جمعه 11 دی 1388                                                                                                                 
سبزي کاري در خانه
امروزه این مسأله به اثبات رسیده که بین رژیم غذایی افراد و سلامت آنها رابطه عمیقی وجود دارد. سبزی‌ها از نظر دارا بودن انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد پروتئینی، مواد قندی و همچنین مقدار قابل توجهی سلولز که باعث سهولت هضم غذا می‌شود، نقش بسیار مهمی در تغذیه انسان ایفا می‌کنند.

 مقدمه: 

 

امروزه این مسأله به اثبات رسیده که بین رژیم غذایی افراد و سلامت آنها رابطه عمیقی وجود دارد. سبزی‌ها از نظر دارا بودن انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد پروتئینی، مواد قندی و همچنین مقدار قابل توجهی سلولز که باعث سهولت هضم غذا می‌شود، نقش بسیار مهمی در تغذیه انسان ایفا می‌کنند.

 

وجود حداقل 10 عنصر برای ادامه رشد و نمو بدن ضروری است که بیشتر این عناصر در سبزی‌ها یافت می‌شوند. طی تحقیقات به عمل آمده توسط پزشکان و متخصصان تغذیه این نتیجه حاصل شده که باید سبزیجات و میوه جات 80درصدو مواد پروتئینی و قندی فقر 20درصد حجم کل غذای افراد را تشکیل دهد.

 

بنابراین می‌توان با اختصاص دادن بخشی از محوطه منزل به احداث باغچه برای سبزیجات هم سبزی تازه و بهداشتی تولید کرد و هم با این عمل محوطه را از حالت بی‌روحی در آورده و در واقع با ایجاد یک نوع فضای سبز به زیبایی منزل کمک نمود و در آخر این که گامی در جهت خود کفایی خانواده در این زمینه برداشت.

 

در این مقاله، سعی بر این شده مزایا،‌خواص دارویی،‌ چگونگی مصرف غذایی و طرز کاشت، داشت و برداشت 11 سبزی عمده و مورد مصرف اغلب مردم تشریح گردد تا خواننده بتواند با دریافت اطلاعات لازم به صورت عملی اقدام به کاشت سبزی در منزل خود نماید.

 

 

 

1ـ تربچه 

 

تربچه گیاهی یکساله یا دو ساله (در سال دوم تولید بذر می‌کند) است و جزو سبزی‌های فصل خنک می‌باشد که حساس به گرما است.

 

کاشت:

 

 قبل از کاشت باید زمین را با کود حیوانی پوسیده تقویت و زیر و رو کرد، کاشت تربچه نیاز به زمین پوک و قوی دارد. افزایش آن با بذر است (بذر تربچه گرد و قرمز رنگ است که تا 5 سال قوه‌ نامیه خود را حفظ می‌کند) بذر را به صورت دست پاش یا ردیفی در ردیف‌هایی با فاصله 40-30 سانتی‌متر از هم می‌کارند. در نواحی گرم، تربچه را از شهریور تا اردیبهشت و در نواحی سردسیر از اسفند تا شهریور ماه می‌کارند.

 

داشت:

 

 به علت رشد سریع تربچه، لازم است در فصل بهار و تابستان هر 6 روز یک مرتبه زمین را آبیاری کرد و در پاییز بایستی مرتباً فاصله ردیف‌ها را وجین نمود، در غیر این صورت تربچه‌ها شروع به پوک شدن می‌کنند و غیرقابل مصرف می‌شوند.

 

برداشت:

 

 با توجه به طول رشد کوتاه این سبزی، حدود 40-20 روز بعد از کاشت بذر می‌توان این سبزی را برداشت نمود. تربچه باید به موقع برداشت شود و اگر در این مورد تأخیر شود مرغوبیت خود را از دست می‌دهد.

 

چگونگی مصرف غذایی:

 

 از برگ و ریشه آن به عنوان سبزی خوردنی به صورت خام استفاده می‌شود. از تربچه در تهیه سالاد نیز استفاده می‌گردد.

 

خواص درمانی:

 

 تربچه مقدار زیادی ویتامین A، B ، C دارد خوردن 

 

ترب بعد از ناهار و شام باعث هضم غذا می‌شود زیرا عمل روده‌ها را آسان می‌کند، همچنین برای این از بین بردن سنگ کلیه مؤثر است. خوردن ترب برای افراد چاق مفید و برای افراد که پس از خوردن تخم مرغ احساس سنگینی می‌کنند خوردن ترب توصیه می‌شود.

منبع: بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنیدنظرات [5 نظر]  

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.30 ثانیه