جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   60    
عضو بر خط:   0    
امروز:   37349    
دیروز:   46474    
مجموعا:   16201971    

   |   
 شماره مطلب: 3875 | 16:57 سه شنبه 27 بهمن 1388                                                                                                                 
پرورش ماهي در قفس
بسیاری از گونه های ماهیان از جمله گربه ماهی، تیلاپیا، استریپدبس، قزل آلا، کپور ماهیان و ... برای پرورش ماهی در قفس مناسب هستند. پرورش ماهی در قفس می تواند فعالیتی بسیار دل انگیز و مفرح باشد. قفس باید براحتی قابل دسترس و یک راه ورودی جهت عملیات غذادهی روزانه، مراقبت و تمیز کردن داشته باشد و وجود یک اسکله برای رفت و آمد بر روی قفسها لازم است. اسکله ای با عرض یک متر می تواند 3 قفس ماهی را پشتیبانی کند. یک قفس در یک سوی اسکله و دیگری در ناحیه انتهایی اسکله واقع شود. یک قفس 8×4×4 فوت می تواند 1000 گربه ماهی را در خود جای دهد. البته چنانچه کسی برای اولین بار این کار را انجام می دهد بهتر است با 500 قطعه کار را آغاز نماید. ماهیان درون قفس به راحتی صید و غذادهی می شوند

قدمه
بسیاری از گونه های ماهیان از جمله گربه ماهی، تیلاپیا، استریپدبس، قزل آلا، کپور ماهیان و ... برای پرورش ماهی در قفس مناسب هستند. پرورش ماهی در قفس می تواند فعالیتی بسیار دل انگیز و مفرح باشد. قفس باید براحتی قابل دسترس و یک راه ورودی جهت عملیات غذادهی روزانه، مراقبت و تمیز کردن داشته باشد و وجود یک اسکله برای رفت و آمد بر روی قفسها لازم است. اسکله ای با عرض یک متر می تواند 3 قفس ماهی را پشتیبانی کند. یک قفس در یک سوی اسکله و دیگری در ناحیه انتهایی اسکله واقع شود. یک قفس 8×4×4 فوت می تواند 1000 گربه ماهی را در خود جای دهد. البته چنانچه کسی برای اولین بار این کار را انجام می دهد بهتر است با 500 قطعه کار را آغاز نماید. ماهیان درون قفس به راحتی صید و غذادهی می شوند.
انواع قفسها
قفسهایی که در ستون آب پنهان شده اند (از سطح تا بستر آنها در آب قرار دارد)، قفسهای شناور، قفسهایی که از بویه ساخته شده اند و تا نیمه در آب قرار دارند و قفسهای کفی که در بستر رودخانه یا دریا قرار می گیرند.
این موارد خود به صورت زیر دسته بندی می شوند:
قفسهای منفرد یا چند تایی، قفسهای انعطاف پذیر، قفسهایی که خودشان را در آب حفظ می کنند و قفسهایی که توسط قایق بر پا می شوند.
انتخاب نوع قفس بستگی به مکان و شرایط موجود در سایت مزرعه دارد.

مکان یابی قفس
پرورش در قفس نیازمند حداقل 2 فوت آب در زیر قفس است تا فضولات حاصل از قفس به درون آن وارد شود. چنانچه قفسها در کنار هم یا در چند ردیف واقع شوند نیاز به انواع هواده ها بوجود می آید. قفسها برای غذادهی و تمیز کردن و نیز چرخش خوب و مناسب آب نیاز به امکان دسترسی کافی دارند. قفسها باید دور از نواحی پوشیده شده از گیاهان و بسترهای علفی واقع شوند.

طراحی و ساخت قفسها

1- انتخاب محل

2- نقشه سایت قفس ها شامل:
قفس ها
اسکله
مکانی جهت راه رفتن در کنار یا روی قفسها
مکانی جهت تهیه و نگهداری غذا و نیز آماده سازی ماهیان برای فروش
استخرهای هچری و نوزادگاهی (در صورت نیاز در مکان)

3- ساختار

الف: اسکلت اصلی، مواد مورد نیاز برای ساخت ( بامبو، چوب، گالوانیزه، بامبو و ... ) و طنابهای بر پا نگهدارنده و لازم جهت جابجایی.

ب: دیوارها، کف و سقف، شبکه توری از جنس فیبر طبیعی یا مصنوعی، نرده های توری فلزی از جنس گالوانیزه یا تورهای به هم جوش خورده از جنس گالوانیزه (مواد مختلف باید در سایت آزمایش و بررسی شوند و در نهایت ماده مناسب جهت کار برای قسمتهای مختلف انتخاب گردد.)

پ: قسمتهای شناور، حلقه های انعطاف پذیر حدفاصل از جنس فلز یا پلاستیک (پر شده توسط هواف کف یا فیبر) و بویه های جدا کننده

ج: حلقه ها یا قسمتهای اتصال دهنده قسمتهای مختلف

د: طنابها و ابزارهای مهار کننده از جمله لنگرها

ذ) موج شکن یا شکننده آب

ر: شکل و اندازه: تخمین شکل و اندازه به شرایط منطقه، گونه مورد نظر جهت ذخیره سازی، میزان ذخیره سازی، میزان تولید و ... بستگی دارد.

ز) گونه های قابل پرورش: ماهیان بومی و غیر بومی منطقهف سخت پوستان در قفسهای واقع شده در آب شیرین، لب شور و شور مناسب هستند.خرید ماهیان از تولید کنندگان معتبر
پرورش دهندگان باید همیشه ماهیان خود را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنند. زیرا آنها همیشه همه ماهیان خود را با کیفیت خوب گارانتی می کنند. حتما هنگام خرید از فروشنده در خواست کارت گارانتی شود. چنانچه پرورش دهندگان از فروشندگان دوره گرد یا عمده فروشان ناشناس ماهیان را خریداری کنند حتمابه خاطر بی احتیاطی به عمل آمده دچار نقصان یا خسارت می شوند.


هوا دهنده ها (تهویه کننده ها)
کاهش اکسیژن منجر به مرگ و میر ماهیان در قفسهای درون دریاچه یا استخرها می شود. در مورد سیستم های هوادهی باید اشاره کرد که مسلما وجود دستگاه هواده در مزرعه حتی اگر به وجود آن نیازی نباشد بهتر است تا اینکه به وجود آن نیاز باشد و خود آن وجود نداشته باشد.
ضمنا استفاده از دستگاههای پمپاژ کننده آب نیز نمی تواند به خوبی سیستم های هوادهی عمل کند. پس حما باید یک سیستم هواده خوب خریداری شده و در مزرعه نصب شود تا در موقع لازم مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب از وارد شدن استرس به ماهیان و در نتیجه مرگ و میر آنها جلوگیری شده، تولید ماهی افزایش یافته، به جلوگیری از شکوفایی جلبکی کمک شده و چرخش آب در استخر یا قفس به خوبی انجام می شود. لذا می توان سرمایه گذاری خود را با خرید یک سیستم هواده حفظ و تضمین کرد.انتخاب گونه و ذخیره سازی:
انتخاب گونه:
انتخاب گونه و ذخیره سازی به قابلیت دسترسی گونه و دمای آب مورد استفاده بستگی دارد. گونه های رایجی که در قفس پرورش می یابند همراه با تعداد مورد نیاز جهت ذخیره سازی و دمای مطلوبشان در جدول شماره یک که به صورت پیوست این مطلب است آورده شده است.

ذخیره سازی:
تعداد ذخیره سازی در قفس بستگی به حجم قفس، نوع گونه مورد پرورش، اندازه قفس، تک گونه ای یا چند گونه ای بودن پرورش، غذادهی و میزان غذای مورد مصرف، روشهای غذادهی و ضریب تبدیل غذا، دوره ی تعویض یا تمیز کردن شبکه توری، پالایش و حفظ و بهبود کیفیت آب، امکان انتقال قفس به محیط جدید در مواردی که محیط نامناسب می شود، زمان صید و انتخاب سایز مناسب برای صید دارد.
ذخیره سازی در حجم کمتر باعث بدست آمدن ماهیان بزرگتر در زمان کوتاه تر می شود (نسبت به ذخیره سازی در حجم بیشتر).
در این گونه پرورش برای بدست آمدن ماهی با وزن حدود 500 گرم تا پایان فصل رشد، ماهیانی 6 تا 8 اینچی ذخیره سازی می شود. ذخیره سازی در رنجی کمتر از میزان توصیه شده ممکن است باعث رفتار تهاجمی (بسیار فعال) در ماهیان شود. همچنین ذخیره سازی ماهیان تقریبا هم اندازه در مدیریت ذخیره سازی ماهیان بسیار پراهمیت است. ماهیان بزرگتر توانایی غالب شدن بر ماهاین کوچکتر و آسیب رساندن به آنها را دراند که این مسئله خود به کاهش میزان رشد آنها می انجامد. دستکاری ماهیان برای آنها استرس زا بوده و بهترین زمان برای ذخیره سازی آنها زمانی است که دمای آب سرد باشد. این مسئله باعث کاهش استرس و در نتیجه مرگ و میر می گردد. این مسئله که دمای بدن ماهیان با دمای آب اطراف سازگار شود بسیار با اهمیت است. چنانچه آب درون کانتینر با آب استخر یا مزرعه F5 درجه یا pH2 تفاوت داشته باشد باید به آرامی آب استخر را با آب کانتینر هم دما کرد. (مبادله 2/1 آب مخزن با 2/1 آب استخر). چنانچه ماهیان درون کیسه هستند، شما می توانید با قرار دادن کیسه ها درون مدخل استخر باعث سازگار شدن دمای بدن ماهیان با آب استخر شوید. ماهیانی که قرار است ذخیره سازی شوند باید از نظر سلامتی آزمایش شوند. ماهیان زخمی، دارای بدن لکه لکه و باله های سائیده شده نباید استفاده شوند. ماهیان سالم باید از صید شدن گریخته و هنگامیکه به آنها نزدیک می شوید به سرعت فرار نمایند.
سایر فاکتور های اصلی
اقدام به غذادهی کم و غیر مغذی باعث بروز عدم موفقیت و شکست در پرورش ماهیان در قفس می شود. در طی فصل رشد ماهیان نبادی دچار آشفتگی شوند. حرکت دادن قفس، صید ماهیان، خارج کردن قفس از آب برای مشاهده ماهیان، شنا کردن و یا صید اطراف قفس و یا قرار دادن قفس در مکانی که به دلایل مختلف دچار آشفتگی می شود می تواند باعث ایجاد استرس در ماهیان شود که استرس نیز در نهایت به بروز بیماری ها می انجامد.
. غذادهی خوب و مناسب در سلامتی ماهیان بسیار با اهمیت است
. هرگز ماهیانی را که از سلامتی آنها مطمئن نیستید خریداری ننمائید
مزایای پرورش در قفس
نیاز به فضای کم، تولید زیاد در هر واحد سطح، امکان حرکت دادن و جابجا کردن در موقع وجود آلودگی، حفظ و نگهداری در برابر شکارچیان، شرایط مناسب برای پرورش انواع گونه ها، امکان استفاده از نواحی مربوط به بستر دریا در صورتیکه برای کشاروزی مناسب نباشد، سادگی و راحتی در صید و ... از مزایای این سیستم پرورش هستند.
معایب پرورش در قفس
کاهش شدید اکسیپن محلول در آب، وابستگی به غذاهای مصنوعی، اتفلاف غذا، آلودگی، تکرار در شیوع بیماری ها، خطر سرقت ماهیان، اختلاف و عدم توافق در استفاده از آبهای طبیعی و ... از معایب این سیستم پرورشی می باشند.


مترجم: سید هادی علوی - دانشجوی رشته مهندسی شیلات گرگان
منبع: نشریه الکترونیکی فارم
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
توليد روزانه 2 تن تخم مرغ توسط واحدهاي صنعتي مرغ تخم‌گذار گچساران
مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: واحدهای صنعتی مرغ تخم‌گذار این شهرستان روزانه دو تن تخم مرغ وارد بازار می‌کنند.
12:30 چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393
اولين بار14 هکتار از زمين هاي کشاورزي گچساران زيرکشت نخيلات رفت
رییس جهاد کشاورزی گچساران گفت: برای نخستین بار 14 هکتار از زمین کشاورزی این شهرستان امسال زیرکشت نخیلات رفت.
11:43 چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393
تکثير 6 ميليون قطعه بچه‌ماهي در پلدشت
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان‌غربی گفت: شش میلیون قطعه بچه‌ماهی صوف در این شهرستان تکثیر و آماده ارسال برای پرورش در مناطق مختلف کشور شد.
05:48 چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393
طرح پايلوت پرورش ماهي قزل‌آلا براي نخستين‌بار در کرمان
مدیر جهاد کشاورزی زرند گفت: برای نخستین‌بار در سطح استان کرمان طرح پایلوت پرورش ماهی قزل‌آلا رنگین کمان در رودخانه شور دهستان سی‌ریز شهرستان زرند در حال اجرا است.
05:14 چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393
برگزاري دوره آموزشي اصول آماده سازي مزارع گرم آبي در دافسار رشت
این دوره تحت عنوان (اصول آماده سازی مزارع پرورش ماهیان گرم آبی) برگزار گردید.
11:51 سه شنبه 02 اردیبهشت 1393
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 4.70 ثانیه