جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   53    
عضو بر خط:   0    
امروز:   30089    
دیروز:   31537    
مجموعا:   16019144    

 معرفی روستاها  | همدان  
 شماره مطلب: 2225 | 22:55 یک شنبه 22 آذر 1388                                                                                                                 
روستاي کوانج/اسدآباد/همدان
روستای کوانج یکی از روستاهای شهرستان اسدآباد استان همدان میباشد .فاصله این روستا تا مرکزاستان (همدان ) 70 و تا مرکز شهرستان (اسدآباد) حدود 25 کیلومتر است فاصله تا مرکز شهرستان کنگاور 30 و مرکز استان کرمانشاه (کرمانشاه) حدود 130 کیلومتر است در واقع کوانج مرز استانهای همدان و کرمانشاه میباشد.

موقعیت :
روستای کوانج یکی از روستاهای شهرستان اسدآباد استان همدان میباشد .فاصله این روستا تا مرکزاستان (همدان ) 70 و تا مرکز شهرستان (اسدآباد) حدود 25 کیلومتر است فاصله تا مرکز شهرستان کنگاور 30 و مرکز استان کرمانشاه (کرمانشاه) حدود 130 کیلومتر است در واقع کوانج مرز استانهای همدان و کرمانشاه میباشد.
حدود:
کوانج از سمت شرق به روستای لک لک از غرب به کوه سیردر از شمال به روستاهای صادق آباد(تازه کن) ، پیریوسف و گاوگدار از جنوب به اکبرآباد و از جنوب شرقی به روستاهای بیتروان، کاظم آباد منتهی می شود.
 وسعت:
وسعت زمینهای کشاورزی روستا حدود 800 هکتار می باشد .طول کل روستا 1500 متر و عرض آن حدود 500 متر است.
محلات :
کوانج به دو محله ی ذوله و دیاتی تقسیم می شود. البته در یک تقسیم بندی محله پشت تپه که بخشی از محله ذوله می باشد جدا به حساب می آید.
همچنین مناطق مختلفی در اطراف روستا به نامهای گوناگون خوانده می شوند که عبارتند از:
در زاغه (Dar Zaghe) ، بنه بنگه (Bena Bange) ، هورتو – خورتو (Hora Taow - Khorataw) ، شارضا (shareza) ، نثار (Nesar) ، بلوک شریف (Bolook Sharif) ، ژرسرو (Zher Seraw) ، سرچردولی (Sar Chardooli) ،پشت خرمان (Pesht Kharman) ، هره سه – خره سه (Harese - Kharese) ، جوگزر (joogazar) ، کلجو(Kolajoo) ، مافی (Mafi) ، کینی دیشتی (Kayni dayshti) ، اکبرآوا ره (Akbarawa Re) ، برزه برزیل (Barza barzail) ، زقو (Zeghaw) ، پارچه (Parche) ،جوقلا (jooghela) ،درآسیاو (Darasiaw) ، ژرپل (ZherPol) ، سم دلدل (DolSom Dol) ، پا دریژ (Pa Derizh) ، پاکل (Pa Kol) ، سربرز (Sar barz) ، خرره - چال خر (chalKher -Kherra) ، زرنگقلی (Zerang gholi)
مختصات جغرافیایی:
کوانج در 47 درجه و 53 دقیقه شرقی و 34 درجه و 39 دقیقه شمالی کره زمین واقع است.
ارتفاع از سطح دریا:
روستای کوانج 1547 متر بالاتر از سطح دریای آزاد است.
قناتها و چشمه ها:
اصلی ترین و بزرگترین چشمه روستا سراب حق نظر است که در جنوب غربی کوانج در دامنه کوه سیردر در منطفه ژرسرو قرار دارد. چشمه های دیگری نیز در روستا وجود دارد از جمله "کینی مشی" در دامنه کوه و در منطقه نثار ، "کینی موسی" واقع در کوه شمال غربی روستا، "کینی ممدبگ" بین منطقه هورتو و نثار،"کینی کینیل" مجموعه جشمه های که در منطقه نثار و پایین "کینی مشی" قرار دارد. در انتهای روستا و ضلع غرب آن چندین چشمه در کنار کوه چسبیده به روستا (کمریل) وجود دارند که بخش عظیمی از آب مورد نیاز کشاورزی را مخصوصا در فصل تابستان تامین می کنند.دو قنات در کوانج وجود دارد :
قنات "کینی دیشتی " که در منطقه مافی و کینی دیشتی واقع شده است. و قناتی که از سرچردولی و پشت خرمان شروع می شود و به چشمه های انتهای روستا منتهی می شود.
جمعیت :
کوانج دارای 59 خانوار و حدود 2۷0 نفر جمعیت می باشد. به علت مهاجرت به شهر در 30 سال اخیر جمعیت روستا رشد منفی داشته و به علت نبود شغل در روستا جمعیت جوان کمتر مایل به اقامت در روستا هستند . در یک براورد ، جمعیتی بیش از جمعیت کنونی روستا تنها در تهران حضور دارند همچنین در دهه 60 تمامی خانواده های طایفه ترکاشوند با وجود داشتن اراضی قابل توجه کشاورزی به کنگاور مهاجرت کرده اند . از جمله شهرهایی که افراد متولد روستا در آنها زندگی می کنند عبارتند از : تهران ، کرج، اسلامشهر ، رباط کریم ، شهریار ،سنندج ، کرمانشاه ، صحنه ، کنگاور ، اسداباد ، تویسرکان ، همدان ، سمنان
شغل :
شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری می باشد .محصولاتی مانند گندم ، جو ، نخود ، عدس ، ذرت ، گشنیز ، هندوانه ، گوجه ، سیب زمینی ، کدو و … از مزارع برداشت می شود. پرورش گوسفند و گاو بیشتر بصورت سنتی می باشد .البنه یک واحد گاوداری صنعتی و یک واحد دامداری صنعتی در روستا وجود دارد.
زبان و فرهنگ :
زبان مردم روستا کردی است . روستا دارای دو محله ذوله و دیاتی است که با گویشهای متفاوتی صحبت می کنند علاوه در تفاوت در گویش به لحاظ فرهنگی و خرده هنجارهای فرهنگی اجتماعی بین این دو محله تفاوتهایی وجود دارد و این از نکات قابل توجه در کوانج به شمار می آید که در نگاه اول برای هر تازه وارد جلب نظر می کند اما با این وجود اتحاد و همدلی مردم مثال زدنی است و این دو گروه سالیان سال در کنار هم در صلح و صفا زندگی کرده اند و ازدواجهایی که بین افراد این دو گروه شکل گرفته است پیوند آنها را قوی کرده و در یک کلام ملت واحدی را شکل داده است.
منبع: وبلاگ روستای کوانج
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي لتگاه/بهار/همدان
لتگاه یکی از روستاهای استان همدان است که در دهستان مهاجران بخش لالجین شهرستان بهار واقع شده است. روستای لتگاه در موقعیت شمال غرب شهر همدان و شمال شرق بخش لالجین در اراضی دشت لتگاه واقع گردیده است.
10:56 سه شنبه 14 آبان 1392
روستاي شاهنجرين/رزن/همدان
روستای شاهنجرین از روستاهای دهستان درجزین علیا از بخش قروه درجزین شهرستان رزن می باشد. این روستا در شمال شرقی استان واقع شده است. این روستا در طول جغرافیایی 49 درجه و8 دقیقه و عرض جغرافیایی 35 درجه و18 دقیقه در ارتفاع 1810 متری از سطح دریا در کوهپای کوه سه برادر و در محدوده آب وهوای سرد کوهستانی در دشت رزن واقع شده است.
14:56 چهارشنبه 21 دی 1390
روستاي حيدره قاضي خان/بهار/همدان
روستای حیدره قاضی خان (دارامام) از توابع شهرستان بهار در استان همدان از روستاهای زیبا و توریست پذیر استان است که با 180 خانوار و جمعیتی بالغ بر 730 نفر در فاصله 30 کیلومتری این شهرستان واقع شده و با مرکز استان 35 کیلومتر فاصله دارد.
13:12 پنجشنبه 08 دی 1390
روستاي ارزانفود/همدان/همدان
روستای ارزانفود در ۱۷کیلومتری جنوب غربی بخش مرکزی همدان واقع است. این روستا بدلیل قرارگرفتن دردامنه کوه های سمت جنوب غربی کوهستان الوند از مناظر بسیار زیبایی برخورداراست که از سمت غرب به کوههای کلاه قاضی وساوج بلاغ(به زبان محلی سرخ بلاغ) و از سمت شرق به روستای ترکمان و کوه قره داغ و از سمت جنوب به روستای تکمه داش ختم می شود.
14:16 چهارشنبه 02 شهریور 1390
روستاي ترکمان (منگاوي سابق)/ملاير/همدان
روستای دانش دوست و زیبای ترکمان (منگاوی سابق) در دهستان ترک غربی - بخش جوکار- شهرستان ملایر - استان همدان واقع شده است از شرق با روستاهای الفاوت و قدیمی، از جنوب با روستا های مکربی و دهنو اسد الله خان (ینگی کند)‌ از جنوب شرقی با روستای زمان آباد از غرب با روستای ازرانفود و از شمال با روستای قلی کندی هم مرز می باش
14:13 چهارشنبه 02 شهریور 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.66 ثانیه