جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   67    
عضو بر خط:   0    
امروز:   22843    
دیروز:   53140    
مجموعا:   15945093    

 معرفی روستاها  | سمنان  
 شماره مطلب: 2497 | 20:38 پنجشنبه 03 دی 1388                                                                                                                 
روستاي دزيان/شاهرود/سمنان
روستای دزیان در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شاهرود و در استان سمنان واقع گردیده است. دزیان با مختصات جغرافیایی 56 درجه طول شرقی و 3 درجه عرض شمالی در 24 کیلومتری جنوب شرقی شهربیارجمند واقع شده است.دزیان از شمال به دهستان خانخودی واز جنوب بر دامنه کوه تیره (تیره کوه/تیرکوه)نشسته است.

روستای دزیان در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شاهرود و در استان سمنان واقع گردیده است. دزیان با مختصات جغرافیایی 56 درجه طول شرقی و 3 درجه عرض شمالی در 24 کیلومتری جنوب شرقی شهربیارجمند واقع شده است.دزیان از شمال به دهستان خانخودی واز جنوب بر دامنه کوه تیره (تیره کوه/تیرکوه)نشسته است.
کوه تیره رشته کوهی با امتداد خاوری و باختری است که با رشته های فرعی جنوب دامغان پیوستگی دارد. در دامنه این رشته از خاور به باختر آبادی های قلعه بالا، گیور، دزیان و قلعه احمد قرار دارند.  ارتفاع این روستا از سطح دریا 1250 متر است. آب و هوای آن در تابستان گرم وخشک و در زمستان سرد و معتدل است.
مردم روستای دزیان با لهجه محلی شاهرودی صحبت می کنند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد اکثر مردم از فعالیت های زراعی و دامداری تامین میشود. گندم، جو، کنجد، فلفل، لوبیا، سیب زمینی، گردو، بادام، انگور و انار از محصولات زراعی و باغی روستای دزیان به شمار می آیند.  روستای دزیان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. اکثر خانه های روستاییان در یک طبقه با سقف های مسطح و در شیب و دامنه کوه ساخته شده اند. به طوری که روستای دزیان به صورت پلکانی شکل گرفته شده است. عمده مصالح به کار رفته در خانه های قدیمی مشتمل بر سنگ، گل، خشت و چوب است. اما در خانه های جدید از مصالح آهن، سیمان، آجر و گچ استفاده می شود.
روستای کوهپایه ای دزیان با مجموعه کم نظیری از جاذبه های طبیعی و تاریخی یکی از روستاهای دیدنی استان سمنان است.در آمیختگی مناظر زیبای کوهستانی و چشم اندازهای اغوا کننده سراب های کویری، از جلوه های کم نظیر طبیعت روستای دزیان است.
مردم روستای دزیان همانند سایر ایرانیان اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان، غدیر و مبعث پیامبر (ص) را به جشن و سرور وایام وفات و شهادت ائمه به ویژه ایام محرم (تاسوعا و عاشورا) را به تعزیه خوانی و سوگواری می پردازند.
موسیقی مورد علاقه مردم روستای دزیان، ترانه ها و نغمه های محلی است که غالبا در جشن ها و مراسم عروسی خوانده و نواخته می شوند.
انواع اشکنه، ماست جوش، قوروتی (کشک بادمجان) و آبگوشت و آش ترش از معروفترین غذاهای محلی روستای دزیان است.
موقعیت زیست محیطی:
 دزیان در محدوده یکی از پرجاذبه ترین و بکرترین پارک های ملی کشور، یعنی خارتوران قرار گرفته است؛یگانه پارکی که هنوز هیچ یک از زیستمندان گیاهی و جانوری پر ارزشش را از دست نداده و از تنوعی کم نظیر برخوردار است.
پارک ملی خارتوران با 1470640هکتار مساحت بزرگ ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در سند مورخ ۱۷ ژانویه ۱۹۷۷ از سوى برنامه انسان و کره مسکونی مربوط به سازمان ملل تحت عنوان ذخیره گاه زیست کره معرفى شده است.این ذخیره‌گاه انواعی از زیستگاهها شامل سه دشت پهناور با ارتفاعهای مختلف از 1400-700 متر، سه رشته کوه با نامهای کوه پیغمبر در جنوب شرقی با ارتفاع 2265 متر، شترکوه در غرب با ارتفاع 2281 متر و کوه ملحدو در شمال غرب با ارتفاع 2411 متر از سطح دریا، حدود200000 هکتار تپه‌های ماسه‌ای، کفه (کویر) وسیع غیر حاصلخیز و سیستم رودخانه‌ای شور را دارا می‌باشد در مجموع 604 گونه گیاهی شامل یک گونه جلبک، یک گونه سرخس، دو گونه بازدانه و 600 گونه نهاندانه از منطقه گزارش شده است که به 55 تیره و 296 جنس تعلق دارند. 432 گونه (6/71 درصد) فلور منطقه انحصاری ناحیه ایرانی–تورانی هستند که از این تعداد 46 گونه انحصاری ایران می‌باشند و در میان آنها دو گونه Astragalus kavirensis و A. touranicus انحصاری ذخیره گاه بیوسفر توران هستند. در بین گیاهان منطقه، تروفیتها با 268 گونه (۴/۴۴درصد) و همی‌کریپتوفیتها با 153 گونه (3/25 درصد) مهمترین شکلهای زیستی منطقه می‌باشند.هنوز گونه هاى کمیاب و با ارزش یوزپلنگ آسیایى، گورخر آسیایى، جبیر، زاغ بور و هوبره که در خیلى از مناطق به کلى از بین رفته یا در خطر نابودى است در منطقه توران یافت مى شود.
در گوشه شرقى توران یک توده دست نخورده از بنه (پسته وحشى) وجود دارد. 
سرزمینی که برای بسیاری از بوم شناسان و جهانگردانی که از آن دیدن کرده اند یادآور زیستگاه های ناآرام و وحشی آفریقا است؛ زیستگاهی که کماکان در آن گورخر منحصر به فرد آسیایی می خرامد و یوزپلنگ تیزپای مغرور جولان می دهد.
 در تشریح ارزش های بی نظیر خارتوران، همان بس که بدانیم تاکنون متجاوز از 48 خانواده و 375 گونه از گیاهان آوندی نیز در این سرزمین شناسایی شده اند.و این چشم اندازی زیباست از خارتوران (بین قلعه بالا و دستجرد در 10کیلومتری غرب کال شور سبزوار) با پوشش گیاهی نسبتا مطلوبی از دم روباه، کاروانکش، افدرا، شور، سیف، گز، قیچ، اسپند، تاغ، جارو، گون، درمنه، کما، فرفیون، چوبک، اسکنبیل، خارشتر و نیز آتری پلکس و تاغزارهای دست کاشت. خار توران از معدود زیستگاه هایی است که هنوز می توان در آن چند گورخر آسیایی را سراغ گرفت. چنین است که در برخی منابع خارتوران را بعد از <سرنگتی> آفریقا واقع در کشور تانزانیا، دومین منطقه راهبردی جهان از منظر اندوخته گاه زیست سپهر به شمار می آورند.
از مجموع 128 پارچه آبادی موجود در شهر بیارجمند، تنها 48 آبادی هنوز نفس کشیده و دارای سکنه است. شناسه ای گویا که تاییدی است بر افت کارایی سرزمین و شتاب بیابان زایی در منطقه.
منبع: وبلاگ روستای دزیان
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 امتیاز 

امتیاز: 10.0 از 10
تعداد امتیازها: 1
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنیدنظرات [3 نظر]  
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي قوشه دگرمان کالپوش/شاهرود/سمنان
روستای قوشه دگرمان کالپوش یکی از 10 روستای بخش کالپوش از توابع شهر میامی شهرستان شاهرود استان سمنان می باشد. این روستا با جمعیتی بالغ بر 450 نفر و با طبیعتی بکر و دست نخورده در شمال شرقی شهرستان شاهرود واقع شده است. سکنه روستا بالغ بر 490 نفر بوده که حدود 100 خانوار می باشند.
14:46 سه شنبه 14 آبان 1392
روستاي قدس/شاهرود/سمنان
روستای قدس یکی از روستاهای بخش میامی ، شهرستان شاهرود در استان سمنان می باشد .مجموعا پنج روستای (قدس- ارمیان – جودانه- محمدآباد و کلاته اسد) را سرحد یا سرحدات می گویند.
15:06 یک شنبه 06 شهریور 1390
روستاي فرومد/شاهرود/سمنان
فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. قبل از پیدایش مسیحیت ،فرومد دارای تمدن ومقرحکمرانان بوده است.بعد از پیدایش دین اسلام ، حکومت سربدارن و مغولان در فرومد حکمرانی می کردند
12:11 سه شنبه 25 مرداد 1390
روستاي وامرزان/دامغان/سمنان
روستای وامرزان از توابع شهرستان دامغان می باشد که در فاصله ۸ کیلومتری شرقی شهر دامغان قرار دارد.این روستا دارای طول جغرافیایی 54 درجه و26 دقیقه شرقی ،عرض36 درجه و11 دقیقه شمالی، ارتفاع آن از سطح دریا 1115 متر و اختلاف ساعت آن با سمنان 3 تا 5 دقیقه است. این روستا جزءآبادیهای دشتی حاشیه کویر است وآب و هوای آن گرم می باشد.
12:07 سه شنبه 25 مرداد 1390
روستاي مهماندوست/دامغان/سمنان
روستای مهماندوست در زمان نادرشاه افشار،محل جنگ او با اشرف افغان بوده است. این روستا در قدیم محل امپراطوری سالار غلامعلی عاقلی و پدرانش بوده است که اکنون قبور آنها زیارتگاه مردم شده است در قسمت جنوبی این برج تپه باستانی مهماندوست و درسمت شرقی آن قبرستان روستاهای مهماندوست واقع شده است.در حدود یک کیلومتری این روستا قنات زیبای روستا به چشم می خورد.
12:02 سه شنبه 25 مرداد 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.66 ثانیه