جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   36    
عضو بر خط:   0    
امروز:   4244    
دیروز:   53140    
مجموعا:   15926494    

 معرفی روستاها  | زنجان  
 شماره مطلب: 2506 | 15:45 شنبه 05 دی 1388                                                                                                                 
روستاي خوئين/زنجان/زنجان
دهکده سرسبز خوئین در کیلومتر ۶۰ جاده زنجان ـ بیجار واقع شده است.
موقعیت جغرافیائی : در 48 درجه و 35 دقیقه تا 47 درجه و 5 دقیقه طول شرقی نصف‌النهار گرینویچ و 36 درجه و 35 دقیقه تا 36 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی خط استوا قرار دارد.ارتفاع خوئین از سطح دریا حدود 1749 متر می‌باشد

دهکده سرسبز خوئین در کیلومتر ۶۰ جاده زنجان ـ بیجار واقع شده است
موقعیت جغرافیائی : در 48 درجه و 35 دقیقه تا 47 درجه و 5 دقیقه طول شرقی نصف‌النهار گرینویچ و 36 درجه و 35 دقیقه تا 36 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی خط استوا قرار دارد. ارتفاع خوئین از سطح دریا حدود 1749 متر می‌باشد.
شرایط آب و هوایی کوهستانی را دارا می‌باشد .معمولاً در زمستان دارای آب و هوای سرد کوهستانی، زمستانی برفی و در تابستان دارای آب و هوای معتدل و خشک می‌باشد.
ازجمله مکانهای دیدنی آن می توان به ۸ مسجد ـ شهرزیرزمینی( دژمنده ) ـ چشمه ـ قلعه و دژ کوچک به نام کمبز یا میل که در ارتفاعات بالای روستاست ـ رودخانه خوئین ـ چشمه آب گرم ارکوین ـ رودخانه چای در ابتدای جاده فرعی روستا و دهها موقعیت زیبا و دیدنی دیگر اشاره کرد.
میل یا کمبز ( دکل دیده بانی ) قدیمی روستای خوئین
میل یا کمبز همان سنگر دیده بانی امروزیست.
یک دکل دیده بانی سنگ‌و‌آجری به شکل مخروط که با توجه به معماریش، ساخت آن را دست کم به 600 یا 700 سال پیش نسبت می‌دهند و درست بالای کوهی و کاملا مشرف بر روستا می‌باشد.
راه ورودی کمبز روبرو و مجاور روستاست بطوری که حتی اگر داخل کمبز هم بایستیم منظره و دورنمای خوئین را از آن بالا می توان دید.
در کله قندی بالای کمبز یا بقول امروزیها در اتاق زیر شیروانی (این تشبیه را در وبلاگ سفرنامه خوئین است)آن جای یک سرباز و یک پنجره مشرف به دهات دیده می شود که برای سهولت در دیده بانی و برقراری ارتباط با اهالی و سربازان موجود در سایر کمبزها می‌باشد.
هم اینک فقط یکی از این کمبزها باقی مانده و آثار بجای مانده از کمبزی دیگر نیز در نزدیکی همین کمبز سالم دیده می شود.اما عده‌ای تعداد آنها را بیشتر از آنچه دیده می شود، می‌دانند.راز وجودی آنها هم مرتبط با دژمنده است.چراکه دیده بانان از فراز کمبزها به محض دیدن دشمن، زنگ خطر را به صدا در می‌آوردند و اهالی نیز بلادرنگ به پناهگاه ساخت خود می‌رفتند.
امروزه روزی نیست که کسی یا اشخاصی برای ملاقات این اثر تاریخی و صد البته فرهنگی راه خاکی و نسبتا کوتاه کمبز را طی نکند.وجود کمبز اشتیاق اهالی و مهمانان را به صعود به کوه کم ارتفاع آن دو چندان کرده و همینطور است وجود چشمه حیات این دیار سبز که در کوههای مقابل به کمبز است و شور و شوق خاصی را خصوصا برای میهمانان ایجاد کرده تا سختی راههای پرپیچ و خم و جذاب چشمه را طی کنند و خودرا به طبیعت بکر و ناب اطراف آن برسانند.در داخل کمبز فضای کوچکی است که سقف بلند آن ایستادن را به راحتی مقدور ساخته ولی بلندای سقف وشیب دیوارها مانع دیوارنوشتها و ثبت یادگاری های اهالی نشده است.تقریبا همه دیوار سفید داخل با سیاهی کتابت ذغالی نویسندگان ، انسان را به یاددفتر یادبود می‌اندازد.یادبودی از بسیار قدیم تا همین امروز که کسی به دنبال یک جای خالی و مناسب برای نوشتن نام خود و تاریخ امروز می گردد.
اطراف این دکل کهن دیده بانی ، دشت وسیعی به چشم می خورد که کشتزار دیم غلات است.همچنین یک گورستان خیلی قدیمی هم در این دشت مجاور جناب کمبز وجود دارد که آرامگاه صدها مرد و زن خوئینی است.تفاوت آن با قبرستانهای امروزی در این است که سنگ قبر انسان کنونی از نوع مرمر سفید یا سیاه است ولی سنگها قبور این پیشینیان کهن از سنگهای صاف و تراش خورده همین دشت و بوم است.در منزل خیلی از اهالی قطعه یا قطعاتی از این سنگ قبرها یافت می شود که گاه کاربرد ساختمانی هم در بخشی از ساختمان پیدا کرده اند.

دژمنده یادگار مردمان مبارز و هوشمند قدیم روستای خوئین
دژمنده یک اثر به یادماندنی در اذهان مردم خوئین و اهالی استان زنجان می‌باشد.
بدون تردید بزرگترین میراث فرهنگی روستای خوئین و یکی از چند اثر برجسته تاریخی استان زنجان است.
دژمنده یک اثر ساخت بشر است و تفاوت عمده‌ای که با غارها و راهروهای طبیعی دارد همین مصنوع دست انسان بودن آن می‌باشد.حتی بدون وجود هیچ ادله محکم تاریخی نیز می‌توان به این مهم پی برد که هدف از ساخت این اثر کهن ، ایجاد یک دژ غیر قابل نفوذ و پناهگاه مطمئنی برای اهالی قدیم خوئین بوده است.پناهگاهی که آنان را از شر متجاوزان و دشمنان خود کاملا محافظت کند.
رابطه وجود قلعه مخروطی شکل به نام میل ( کمبز یا کنبز که منظور همان گنبد است) دربالای کوههای مشرف به روستا در همین نکته است که سربازانی در داخل و بالای این ایستگاه دیده بانی دائما مشغول نگهبانی و مشاهده کوهها و دشت اطراف بوده اند، به گونه ای که زمان حمله دشمنان ، اعلام خطر کرده و اهالی با دام و طیور خود به دژمنده میرفتند.
در دژمنده حجره ها و اتاقهای زیادی هست که در زمان خطر جهت اسکان موقت اهلی از آن استفاده می‌شدهاست.همچنین مکانهائی برای انبار آذوقه و مایحتاج روزمره نیز وجود داشته است.ساختار این شهر زیرزمینی به گونه ایست که پس از ورود از ورودی آن انشعابات مختلفی در تونلها و مسیرهای آن رخ می‌دهد تا هم ضریب امنیت دژمنده در برابر ورود اشخاص ناآشنای با مسیر حفظ شود و هم وسعت و پیچیدگی آن به عنوان یک دژ وسیع زیرزمینی تضمین گردد.چرا که اهالی قدیم خوئین، برخلاف امروزه که کمابیش به نقاط مختلف کشور مهاجرت کرده‌اند بسیار بیش از این بوده است.
دژمنده به علت سستی خاک دیواره ها و ریزشهای مکرر دالانهای آن، برای ورود اشخاص غیر حرفه ای بسیار خطرناک است به همین دلیل بسیاری از اهالی حتی یک بار هم نتوانسته اند برای تماشا به داخل دژمنده بروند.
امتداد تونلهای دژمنده را بالغ بر 3 یا 4 کیلومتر می دانند.دژمنده خروجیهای نامشخص و نامعلومی داراست که در مواقع لزوم از آن برای ورود و خروج اضطراری بهره می‌بردند.
مهمترین علت ناشناخته بودن این اثر تاریخی و ساخت بشر ، فرسودگی آن و هزینه بسیار بالا برای مرمت آن یوده که تاکنون این مکان را مهجور و غریب گذارده است.
صد در صد تماشای داخل آن برای هر انسانی لذت بخش است و هرکسی دوست دارد کاردستی شگفت انگیز و افسانه ای این مردمان کهن را از نزدیک ببیند و با خوش فکری و ذکاوت آنان آشنا شود.

منبع: وبلاگ روستای خوئین
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 امتیاز 

امتیاز: 5.0 از 10
تعداد امتیازها: 1
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي درسجين/ابهر/زنجان
روستای درسجین از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر، با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 14 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 1 دقیقه عرض شمالی، در 13 کیلومتری جنوب شهر ابهر قرار دارد. این روستا از جنوب و جنوب غربی به کوه دربند و از شمال غربی به کوه خلف‌سار محدود می‌شود. رودخانه درسجین چای که از کوه‌های دربند و سیه چشمه سرچشمه می‌گرد، از جنوب غربی این آبادی می‌گذرد.
10:48 پنجشنبه 21 آذر 1392
روستاي قوهيجان/طارم/زنجان
یکی از روستاهای خوش آب و هوا و با قدمت چند صد ساله شهرستان طارم دهستان درام روستای قوهیجان است. روستای قوهیجان دارای امامزاده ای است به نام امامزاده اسماعیل (ع) که در 3 کیلومتری این روستا قرار دارد ومردم این روستا و روستاهای اطراف به این امامزاده اعتقاد زیادی دارند.
14:59 یک شنبه 06 شهریور 1390
روستاي جيا/طارم/زنجان
روستای جیا یکی از روستاهای سرسبز و حاصلخیز بخش چورزق از توابع شهرستان طارم در 100 کیلومتری شمال غربی استان زنجان واقع شده است که از شرق به روستای ایچ و از شمال به روستای ارشت و از غرب به روستای کهیا و از طرف جنوب به کوههای باصفا و با مناظر دیدنی دربند و نهایتاً روستای زرنی محدود می باشد .
10:17 دوشنبه 24 مرداد 1390
روستاي شيت/طارم/زنجان
روستای سرسبز شیت روستایی کوهستانی است که در بخش شمالی استان زنجان واقع شده است . فاصله این روستا تا استان در حدود 126 کیلومتر و تا نزدیکترین شهر(چورزق : مرکز بخش) 8 کیلومتر و تا مرکز شهرستان ( طارم علیا : اببر ) 35 کیلومتر می باشد.این روستا با قدمت 500 ساله خود در حال حاضر دارای 240 خانوار و قریب به 1000 نفر جمعیت اعم از کودک و نوجوان ، جوان و میانسال که اکثریت قریب به اتفاق آن را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهد .
10:11 دوشنبه 24 مرداد 1390
روستاي بوئين/ابهر/زنجان
روستاتی بوئین یکی ازبزرگترین روستای بخش سلطانیه می باشد.این روستا در دامنه یکی از شاخه های سلسله جبال البرز می باشد که با آب وهوای معتدل که در زمستان همانند شهرستان زنجان سرد بوده و درتابستان گرم می باشد. این روستا دارای امکانات بلقوه می باشد، ازجمله وجود سنگ معدنهای گوناگون ودشت های هموار برای ایجاد کشاورزی صنعتی که اغلب مردمان این روستا به کشاورزی ودامداری مشغول می باشند
10:00 دوشنبه 24 مرداد 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@www.roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.66 ثانیه